Popis
Ženská zástera.
Miestny názov – ,,šata“
Tradičnejšia forma ženskej zástery bola ,,tarkavá šata“ z modrotlače. Boli s bielymi alebo žltými vzormi, podľa farby a prevládajúceho vzoru mala každá zástera svoje meno, napr. ,,päťfurmová žltá šata“. Neskôr sa začali šiť zástery z iných dostupných materiálov, pri ktorých Hrušovčianky využívali rôzne stuhy a ozdobné flitre. ,,Tarkavie šaty“ sa začali nosiť už len do smútku, adventu, alebo v pôste.
,,Detská šata“ – v minulosti sa šila z bieleho, alebo zo slabomodrého plátna, v súčastnosti z farebného kartúnu, červeného kašmíru, alebo zo silónovej krajky. Na páse je vpredu ,,hadzoka“, na nej na bokoch je prišitá ,,šňúrka“, alebo ,,haraska“ na opásanie. ,,Šatka“ je v hornej časti nariasená do ,,hadzoky“, na rancoch sú vyšité ,,krivinke“. Smerom nadol pokračuje asi 10-15 cm čistej látky a ďalej v tomto poradí sú prišité dve ,,šňúrke, višívaná šňúrka, cipke, višívaná šňúrka, 3 stuhľe“, alebo ,,farebnie šňúrke, šík, višívaňia“. Na dolnom okraji je prišitá silónová, alebo bavlnená krajka zo spodnej strany so zúbkami – ,,cipke“.
Opásanie si akejkoľvek ,,šati“ podliehalo prísnym pravidlám. Ženy museli zohľadňovať vek, príležitosť aj príslušné obdobie cirkevného roka. Musela tiež ladiť s celkovým oblečením ženy.
Zaviťovská ,,šata,,.
Najhrdšia – slávnostná, šila sa z bieleho materiálu, obliekala si ju nevesta na sobáš a na zavitie. Do kostola si ju ženy obliekali na Mariánske a najväčšie cirkevné sviatky. Často na ňu prišívali ručne maľované stuhy a neodmysliteľnou ozdobou bol ,,combuľkaví šík,,.
Šatka – v minulosti sa šila z bieleho, alebo zo slabomodrého plátna, v súčastnosti z farebného kartúnu, červeného kašmíru, alebo zo silónovej krajky. Na páse je vpredu hadzoka, na nej na bokoch je prišitá šňúrka, alebo haraska na opásanie. Šatka je v hornej časti nariasená do hadzoky, na rancoch sú vyšité krivinke. Smerom nadol pokračuje asi 10-15cm čistej látky a ďalej v tomto poradí sú prišité dve šňúrke, višívaná šňúrka, cipke, višívaná šňúrka, 3 stuhľe, alebo farebnie šňúrke, šík, višívaňia. Na dolnom okraji je prišitá silónová, alebo bavlnená krajka zo spodnej strany so zúbkami – cipke.
Šata malého dievčaťa zo žltého silónu. Nosila sa na slávnostné príležitosti.
Rovná zástera z modrotlače s dvomi záhybmi – sakáčka.
Ženská zástera – ,,šata“ kombinována z dvoch látok. Pôvodnú čierno-červenú kombináciu vystriedala napr. fialovo- červená, zelenočervená, alebo zeleno – modrá kombinácia jednofarebných látok.