Popis

Miestny názov – ,,Červená sukňička“

Časť tradičného odevu malých dievčat a chlapcov do 4-6 rokov veku.

Zhotovuje sa z červeného farebného kartúnu, alebo z červeného farebného kašmíru – srsťenô, alebo z modrotlače s drobným vzorom. Chlapcom ju šili viacej z bordovej látky.

Skladá sa:

– ,,Ľajbíčok“ – je vrchná časť ,,sukňičky“, ktorá pokrýva hrudník dieťaťa. Zdobený je vpredu vyšívaním priamo na látku, alebo prišitým červeným širokým ,,vicifruvaním stuhľom“. Okolo ,,pazuchách“ sa prišíva ,,taraj, skazuzalo, šíke“, alebo vyzdobená hadia chôdza.

– ,,Sukňička“ – je nariasená v hornej časti do ,,ľajbíčka“. Na spodnej časti je prišitý ,,bieľi pľech“ – podšívka a po okraji ,,zaškepení grajzľík“. Nad ,,grajzľíkom“ je ,,višívaňia“ na stroji, na vrchnej čiare ,,pľechu“ (asi 10 cm od spodného okraja) je vyšitá cca 2cm široká ,,prietka“ na stroji. Nad ,,prietkou“, asi 2cm je prišité ,,pláťence vo dva šori“ a medzi tým je prišitý ,,šík“. ,,Sukňička“ sa zapína vzadu na ,,patenti“, alebo na ,,gombíke“.

V zime nosili dievčatká sukničky, na ktorých bol dlhý rukáv.

Rozdiel medzi dievčenskou a chlapčenskou sukničkou – na dievčenskej je od opaku v spodnej časti podšitý plech, chlapci ho nemajú. Dievčenská suknička je bohatšie vyšívaná.

Červenú sukňu nosili malé dievčatá a chlapci väčšinou, pokým nešli do školy.

Pekná pesnička o guľáši a korbáčoch. Spievaná najčastejšie na roľi.

Červená detská suknička

Detská červená suknička. Nosili ju v Hrušove malé dievčatá aj malí chlapci do veku 4-6 rokov. Bola ušitá z kartúnu alebo kašmíru červenej farby. Staršia verzia sukničky – bola aj z modrotlače drobných vzorov. Dievčenská sa od chlapčenskej sukničky odlišovala prišitým ,,plechom“ v spodnej časti a bohatšou výšivkou.